Türkiye Küresel İklim değişikliği İle Mücadelede 2030 Yol Haritası Belirlendi

Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce’nin başkanlık ettiği ‘İklim değişikliği ve Hava yönetimi Koordinasyon Kurulu’nda alınan karar çerçevesinde Türkiye, 2030 yılında %21’e kadar sera gazı emisyon azaltımı yapabileceğini Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesine bildirdi.

İklim değişikliği ile mücadele katkısını zamanında bildiren Türkiye’ye Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi Genel Sekreteri teşekkür etti.

Konuya ilişkin değerlendirmelerde bulunan Bakan Güllüce, Bu bildirimin İklim Değişikliği ile mücadele ve çevrenin korunması kapsamında ülke olarak her zaman üzerimize düşen görevi yapmaya hazır olduğumuzun göstergesi olduğunu ifade etti.

Bakan Güllüce; İklim Değişikliği ile mücadele için ulusal katkının belirlenmesi çalışmasının 2 yıl sürdüğünü, bu süreçte tüm kurumların özveri ile yoğun bir şekilde çalışmaya katkı ve destek verdiklerinin altını çizdi.

Ayrıca Türkiye’nin, 2020 sonrasına ilişkin yeni küresel iklim anlaşmasına kendi imkanları çerçevesinde katkı sağlamaya kararlı olduğunu dile getiren Bakan Güllüce; Türkiye’nin; Olağan Senaryoya göre 2030 yılında %21’e kadar sera gazı emisyon azaltımı yapabileceğini deklare etti.

Bakan Güllüce açıklamalarına şöyle devam etti; Bu rakam, 2030 yılına kadar ülkemizin ekonomi genelinde tüm sektörlerde gerçekleştirdiği ve hedeflediği plan ve politikaların emisyon azaltım etkisini ortaya koymaktadır.

Söz konusu ulusal katkı ekonomi genelinde, enerji üretimi, sanayi, tarım, atık, binalar, ulaştırma ve ormancılık sektörlerini kapsamaktadır.

Olağan Senaryoda 2030 yılı itibariyle 1 milyar 175 milyon ton olarak öngörülen toplam sera gazı emisyonları, azaltım senaryosunda 929 milyon ton olacaktır ve bu azaltım %21 oranına tekabül etmektedir. Diğer bir ifadeyle, sadece 2030 yılında 246 milyon ton emisyon önlenmiş olacaktır.

Ayrıca, 2012-2020 arası toplam 290 milyon ton, Uygulama Dönemi olan 2021 ila 2030 yılları arasında ise 1 milyar 630 milyon ton olmak üzere 2012-2030 arasında toplam 1 milyar 920 milyon ton emisyon önlenmiş olacaktır.

2030 yılı itibari ile olağan senaryoya göre kişi başı emisyon değerimiz, 13.3 ton yerine 10.5 ton değerine düşecektir.

Ülkemizin 2030 yılında erişeceği bu rakam, OECD ülkelerinin 2012 yılı ortalaması olan kişi başı 12,5 ton değerinin dahi altında kalmaktadır.

Detaylı Bilgiye Ulaşmak İçin Tıklayınız…

Ulusal Katkı Belgesinin İngilizcesi için tıklayınız.

Ulusal Katkı Belgesinin Türkçesi için tıklayınız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir